Коньяк

Класифікація та особливості маркування коньяків

Якщо мова йде про напої виключно вітчизняного виробництва, то середньостатистичний споживач звик класифікувати їх за кількістю зірок, вважаючи 5-зірковий алкоголь якіснішим, ніж із трьома зірками. Але навіть у цьому випадку далеко не всі асоціюють кількість зірок із тривалістю витримки. Оскільки вітрини з алкогольними напоями сьогодні рясніють й імпортними коньяками та бренді, їхнє маркування є таємницею для більшості покупців. к

Загальні положення

Будь-які схеми класифікації коньяків пов’язані з його віком. Тобто скільки часу провів дистилят у бочці перед тим, як його переллють у пляшки чи відправлять на процедуру купажування для отримання оригінальних смаків та ароматів. Після закорковування пляшки коньяк може пролежати в ній хоч сто років, але залишиться трирічним, якщо він дозрівав саме стільки. Якщо це купаж, то вік такого напою визначають за наймолодшим його компонентом. Існує декілька систем класифікації коньяків залежно від строку їхньої витримки:

  1. класичні зірки (Україна, Грузія, Вірменія);
  2. маркування латинськими літерами (європейський стандарт);
  3. маркування кириличними літерами (країни колишнього Радянського Союзу);
  4. маркування цифрами (не має територіальних ознак).

Як класифікують коньяки в Європі

Система літерального маркування коньяків була винайдена у Франції ще в XIX сторіччі. Вона використовується і досі:

  1. Very Special, або скорочено VS означає, що перед вами відносно молодий напій, витримка якого становить 2 роки. Цього достатньо, щоби коньяк встиг набути терпкого смаку, зберігши фруктові ароматичні нотки.
  2. Very Superior Old Pale (VSOP), як свідчить із назви — це вже більш витриманий коньяк із чотирирічною витримкою. За ці два додаткові роки напій стає більш м’яким та більше просякає ароматами спецій та власне бочки.
  3. Extra Old (XO) — це коньяки шестирічної витримки. Вони вважаються більш благородними та аристократичними, з краще вираженими ароматами смакових інгредієнтів.
  4. Extra Extra Old — це напої, які витримуються протягом 14 і більше років. Ця категорія з’явилася відносно нещодавно, у 2018 році. І це дійсно дуже якісні коньяки.

Є також додаткова класифікація, яка має проміжний характер:

  1. Napoleon — це якість між VSOP та XO;
  2. Reserve — коньяки тривалої витримки (в середньому 25 років);
  3. Extra Cognac — вік дистиляту становить 12-25 років;
  4. Hors d’Age — напої, які тримали в бочках у середньому від 30 років.

Класифікація радянського зразка

Вона теж літеральна, але кирилична:

  1. КВ — витримка 6-8 кроків;
  2. КВВК — 8-10 років;
  3. КС — витримка понад 10 років;
  4. ОС — найстаріші напої віком від 20 років.

Була й інша система маркування, яка стосувалася менш статусних напоїв:

  1. ординарні коньяки (вік 3-5 років);
  2. марочні витримки від 6 років;
  3. колекційні — напої, які після 3 років основної витримки мали еще одну додаткову, але вже в купажованому вигляді.

Українські, грузинські та вірменські коньяки наразі в основному маркуються зірками, кожна з яких означає 10-12 місяців витримки. Але якщо ви уважно вивчите асортимент маркету Маудау, то помітите, що єдиного стандарту немає. Є сорти, де можна зустріти комбіноване маркування.