Сплачувати за оцінку нерухомості більше не потрібно завдяки новому сервісу, який запустив Фонд держмайна
Фонд держмайна запустив сервіс автоматичної оцінки нерухомості. Веб-сайт безкоштовно формуватиме електронні довідки про оціночну вартість.
Як стало відомо порталу Domik.ua, відповідно до наказу Фонду державного майна України від 25 червня 2021 року № 1097, введено в експлуатацію єдину базу даних звітів про оцінку з модулем електронного визначення оціночної вартості та сервісом автоматичного формування електронних довідок про оціночну вартість об’єкта нерухомості. Про це Фонд повідомив на власній офіційній сторінці. Скористатися сервісом можна за посиланням — https://evaluation.spfu.gov.ua.
Оціночна вартість потрібна перш за все для обчислення доходу фізичної особи від правочинів із нерухомістю: купівлі-продажу (обміну), прийняття у спадщину, дарування та ін. Адже під час укладання такого роду договорів, сторони повинні сплачувати податки, збори та інші обов’язкові платежі. Так згідно із Податковим кодексом України, дохід від продажу нерухомості визначається виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості, розрахованої модулем електронного визначення Єдиної бази даних звітів про оцінку, чи ринкової вартості, встановленої оцінювачем (ця інформація також повинна бути внесена до бази).
Оцінка нерухомості у приватних фахівців обходиться у 1000-2500 грн, тоді як на сервісі Фонду держмайна послуги будуть безкоштовними, запевняють посадовці.
«Завдяки запуску сервісу автоматичної оцінки нерухомості очікувана економія для всіх українських громадян в майбутньому складе десятки та сотні мільйонів гривень, адже їм більше не доведеться сплачувати за послуги оцінки нерухомості», — заявила заступник голови Фонду Юлія Бєлова під час семінару «Цифрові близнюки міст: світовий досвід та перспективи для України».
Скриншот сторiнки сайту із автоматизованою моделлю оцінки
На веб-сайті доступні онлайн послуги для трьох категорій користувачів, а саме:
- фізичних і юридичних осіб;
- суб’єктів оціночної діяльності, оцінювачів;
- нотаріусів.
Фізичні та юридичні особи можуть отримати на сервісі е-Довідки про оціночну вартість та подати заяву про рецензування звіту щодо оцінки. Для отримання онлайн послуги необхідно увійти в особистий кабінет. Зробити це потрібно за допомогою електронного підпису або засобів інтегрованої системи електронної ідентифікації (ID.GOV.UA). Е-Довідка діятиме 30 календарних днів.
Якщо особа не погоджується з результатами автоматичного обчислення, вона має право звернутися до оцінювача, аби встановити ринкову вартість нерухомості. Суб’єктом оціночної діяльності складається звіт, який реєструється в Єдиній базі, що можна зробити за допомогою нового сервісу. Для реєстрації документа всі суб’єкти оціночної діяльності (СОД) повинні спочатку зареєструватись у базі та внести дані про оцінювачів, що працюють у складі СОД або за трудовим договором. Реєстрація СОД допускається лише за електронною печаткою суб’єкта. У Податковому кодексі зазначено, що реєстрація звіту з присвоєнням йому унікального реєстраційного номера здійснюється за умови, коли визначена ринкова вартість відрізняється від цінового діапазону схожих об’єктів у базі, не більш, ніж на 25%. Документ буде чинним протягом 6-ти місяців із дати оцінки.
Нотаріусам доступна послуга формування витягу з Єдиної бази про реєстрацію е-Довідки або звіту про оцінку. Для реєстрації в системі необхідно використати особистий кваліфікований електронний підпис.
Читайте також: Як зареєструвати право власності на новобудову — інструкція від Мін’юсту
Програмне забезпечення, запевняють у Фонді державного майна України, було розроблено без жодної копійки бюджетних коштів. Допомогло в цьому Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Як вказано у Податковому кодексі, з метою формування інформаційної основи для визначення оціночної вартості Фонд держмайна використовує джерела з відкритим доступом та дані про ціни, зазначені в договорах купівлі-продажу, подані нотаріусами до Єдиної бази, а також дані про ринкову вартість, внесені до бази на підставі звітів про оцінку.
Нагадаємо, раніше Фонд держмайна запустив сайти, на яких розміщено інформацію про об’єкти приватизації (privatization.gov.ua) та вакантну державну нерухомість, що здається в оренду (orenda.gov.ua). Обидва ресурси працюють за принципом інтернет-магазина, де є дані про майно, ціни і умови придбання чи користування.