Як правильно вибрати та приготувати каву без кофеїну
Безкофеїнова кава – чудова альтернатива для тих, кому кофеїн протипоказаний з медичних причин. Також її вживають ті, хто не хоче, щоб ця речовина якимось чином впливала на роботу серцево-судинної та нервової систем. Це гарний варіант для вечірнього кавування. Оскільки на багатьох кофеїн діє збуджуюче, через що виникають проблеми зі сном.
Основи правильного вибору
Головний критерій вибору – звичайно ж смак. Важливо знати, що сам собою кофеїн яскраво вираженого смаку немає. В основному його дають ефірні олії, що містяться в зернах. Тому підхід до вибору ґрунтується на тих же принципах і критеріях, що й до вибору «кофеїнових» сортів.
Якщо ви віддаєте перевагу м’якому смаку з трохи кислуватим присмаком та інтенсивним ароматом, то обирайте чисту арабіку. А ось для шанувальників більш гіркого, міцного та терпкого смаку відмінним вибором стане робуста. Кава без кофеїну може бути зроблена із суміші сортів. Вона теж має велику популярність, оскільки відрізняється гарним балансом кислинки та гіркуватості. Такі суміші називають блендами.
Але в межах навіть одного сорту кава може істотно відрізнятися післясмаком. Залежно від конкретного регіону вирощування кавових дерев, місцевого клімату та розташування плантації над рівнем моря він може бути таким:
- цитрусовий;
- фруктовий;
- горіховий;
- шоколадний;
- хлібний.
Якщо ви купуєте мелену каву, звертайте увагу на ступінь помелу. Від цього залежить те, як її краще приготувати. Наприклад, тонкий помел оптимальний для турки, а ось грубіший – для френч-пресу. А тим, хто не може визначитися, можна взяти середній помел.
Як приготувати безкофеїновий напій
Для початку необхідно придбати якісні зерна. Зробити це краще у спеціалізованому інтернет магазині, такому як kyzniakavy. Найкраще для приготування підійде турка. Зерна попередньо потрібно змолоти. Турки є різного розміру, тому краще виходити з того, що на одну чашку достатньо 1-2 чайні ложки кави.
Вся процедура зводиться до кількох простих дій.
- Засипати каву та цукор (до смаку) у турку.
- Додати води до рівня початку вузької частини шийки (краще м’якої або відстояної).
- Варити на слабкому вогні, але не доводити до кипіння.
- Зняти з вогню, коли почне підійматися пінка-шапочка.
Іноді декофеїнізований напій здається недостатньо ароматним. У такому разі можна додати спеції чи прянощі (кардамон, мускатний горіх, кориця, чорний перець). Якщо хочеться посилити смак або додати до нього родзинку, скористайтеся сиропом або топінгом. Вибір смаків таких продуктів дуже великий – від солодких і десертних до алкогольних і тропічних.