Ще одна людина перемогла ВІЛ: подробиці

Так званий, “Пацієнт з Дюссельдорфа» став п’ятою людиною в світі, яка змогла позбутися ВІЛ після пересадки стовбурових клітин. Також це вилікувало його від раку крові (лейкемії).

Про це пише УНН, посилаючись на AFP.

Тімоті Рей Браун – це перша людина, яка вилікувалась від ВІЛ. Дослідники опублікували його випадок як берлінський пацієнт у 2009 році. Наступним був лондонський пацієнт (у 2019 році). Нещодавно (у 2022) пацієнт з Нью-Йорка теж вилікувався.

Наразі подробиці лікування пацієнта з Дюссельдорфа були розкриті в журналі Nature Medicine.

У 53-річного чоловіка (чиє ім’я не розголошується) у 2008 році було діагностовано ВІЛ, а через три роки йому встановили гострий мієлоїдний лейкоз, що є небезпечною для життя формою раку крові. Десять років тому (у 2013) йому зробили пересадку кісткового мозку з використанням стовбурових клітин від жінки-донора з рідкісною мутацією у гені CCR5. Виявили, що ця мутація перешкоджає проникненню ВІЛ до клітин.

У 2018 році пацієнт із Дюссельдорфа припинив антиретровірусну терапію ВІЛ. Через 4 роки послідовне тестування не виявило жодних слідів повернення ВІЛ до його тіла.

Сьогодні ліки від ВІЛ досі шукають, а пересадка кісткового мозку (це використовується в цих випадках) є небезпечною операцією (її роблять тільки для невеликої кількості пацієнтів, які страждають на ВІЛ). Також пересадку здійснюють для тих пацієнтів, які мають рак крові.
Треба зазначити, що пошук донора кісткового мозку із рідкісною мутацією CCR5 також може бути великою проблемою.

Асьєр Саез-Сіріон з Інституту Пастера у Франції, один із співавторів дослідження, сказав, що під час трансплантації «імунні клітини пацієнта повністю замінюються клітинами донора, що дозволяє переважній більшості інфікованих клітин пропадати». «Це виняткова ситуація, коли всі фактори збігаються для того, щоб ця трансплантація стала успішними ліками як від лейкемії, так і від ВІЛ», – сказав він.

Важливо: сьогодні близько 38,4 мільйона людей у всьому світі живуть із ВІЛ. Сучасні ліки можуть стримувати вірус. Також продовжуються дослідження щодо запобігання зараженню ВІЛ за допомогою вакцини.