Гумова плитка, гумове покриття

Промисловість з гумової крихти та гумового покриття

Наразі в тренді є виробничі технології й будматеріали, що не шкодять довкіллю, впливаючи на природне середовище мінімально.

Неабиякої актуальності набувають сучасні проекти, які мають на меті вторинну переробку продукції. Серед них – отримання гумової крихти зі старих шин та інших виробів із гуми, що відслужили свій термін. Такий матеріал стає сировиною для плиткового гумового покриття різноманітного призначення, яке вже зарекомендувало себе рядом пріоритетних особливостей.

Ця стаття дасть поняття про те, як виготовляється гумова плитка, розповість, які плюси й експлуатаційні властивості має цей новітній облицювальний будматеріал та де і як він застосовується.

Технологія виготовлення і склад

Щоб отримати плитку з гуми, використовують три компоненти: гумову крихту, клейову суміш на базі поліуретану та речовину-барвник.

Ключовим елементом у цій рецептурі є крихта, отримана в результаті промислової переробки покришок для автотранспорту. Матеріал, із якого роблять автопокришки, виготовляється на базі каучуку з додаванням спеціальних пом’якшувальних масел. Як наслідок, подрібнена на фракції гума, має ті самі властивості, що і матеріал шин – вона стійка до зносу й деформацій, а ще пружна та еластична.

Виробництво відповідного плиткового покриття передбачає застосування профільного обладнання:

  • ємностей для замішування складових;
  • пресувальної установки;
  • промислового міксера;
  • сушильних камер.

Стартовим моментом виробничого процесу є засипання гумової крихти певної кількості в глибокий та великий резервуар.

Після цього в ту саму ємність заливається поліуретановий клей, додається барвник. Далі маса ретельно вимішується спеціальним промисловим, потужним міксером. Коли суміш набуде однорідності, вона заливається в прес-форми, що відповідають геометрії та параметрам плитки.

Фінішний етап виробництва плиткового матеріалу полягає в контролі якості отриманого продукту – фахівці перевіряють рівність контурів, відповідність необхідним стандартам структури та фактури поверхні плитки.

В Україні є підприємства, на яких роблять таке покриття, різної потужності, з однією виробничою лінією та багатьма такими лініями, що дозволяють отримати за зміну близько 1 тисячі м² готової продукції.

Плюси гумової плитки

Даний матеріал має багато переваг, що роблять його унікальним та надзвичайно затребуваним.

  1. Міцність. Гумове плиткове покриття здатне витримувати значні навантаження без ризику втрати форми та властивостей. Наприклад, на нього можна встановлювати різноманітне важке обладнання, від металевих тренажерів до верстатів. Підстав та вірогідності, що основа продавиться, нема.
  2. Відмінне зчеплення. Поверхня плитки така, що покладені на неї будь-які предмети, навіть з абсолютно гладкою фактурою, не будуть мимовільно зміщуватися й ковзати – цю властивість даного будматеріалу можна назвати унікальною.
  3. Високий ступінь ізоляції. Мається на увазі теплоізоляція та звукопоглинання. Якщо по такому матеріалу ходити, кроки будуть нечутними, а предмети з важкою вагою, що впадуть на нього, наприклад, гантелі та штанги, сильно стукати теж не будуть.
  4. Комфортність. Гумова плитка відрізняється еластичністю й ортопедичними властивостями, вона приємна на дотик і незамінна в приміщеннях, що вимагають відчуття затишку та створення атмосфери максимального розслаблення, релаксації.
  5. Витривалість. Покриття невразливе до таких негативних факторів, як різкі температурні коливання, морози, спека та умови підвищеної вологості. Це дає можливість експлуатувати матеріал не лише в приміщеннях, а й у вуличних умовах будь-якої пори року.
  6. Естетичність. Виглядають об’єкти, обладнані за допомогою відповідного покриття, завжди красиво й елегантно, а використання різних барвників дає можливість отримати яскраві, естетично привабливі кольори матеріалу.
  7. Тривалий термін експлуатації. Плитка на основі гумової крихти, стійка до стирання й не утворює тріщин – вона здатна зберігати свій презентабельний зовнішній вигляд та робочі характеристики протягом багатьох років.
  8. Простота й оперативність монтажу. На відміну від бетонної стяжки, це покриття не потребує кількаденного висихання. Укладаються з нього доріжки й майданчики елементарно, по типу дитячих пазлів, на будь-яку рівну основу – сипучу або тверду.

Цікаво, що цей підлоговий облицювальний матеріал має властивості антистатичні, вимагає мінімального догляду, не потребує обробки поверхні додатковими захисними засобами та не псується від контакту з агресивними хімічними речовинами. Цигарка, що випадково впала на гумову плитку, не залишить на ній слідів.

Галузі застосування

Використовується плитка, отримана з гумової крихти, надзвичайно широко.

Вона є актуальною для будівництва та впорядкування об’єктів найрізноманітнішого призначення:

  • спортмайданчиків та стадіонів – тут стають у пригоді нековзні та зносостійкі властивості матеріалу;
  • ігрових дитячих майданчиків – встановлена на даному покритті гойдалка пружинна чи інші споруди для розваг малечі, виглядають ефектно, привабливо і є травмобезпечними;
  • пішохідних доріжок у зонах відпочинку, зокрема в парках та скверах – вони зручні, комфортні, а ремонтуються легко;
  • територій, прилеглих до басейнів, фонтанів, ковзанок і тому подібних гідротехнічних споруд;
  • приміщень для занять фітнесом та йогою, медитацій та тренінгів – у цих залах не буде зайвого гамору й шуму навіть за значної фізичної активності присутніх;
  • прибудинкових територій, в тому числі відведених для автомобільних парковок та паркувальних поїздів;
  • різнопрофільних комерційних та сервісних центрів, зокрема СТО.

В останні роки гумову плитку стали використовувати й для обладнання житлових приміщень – обмежень для застосування цього універсального матеріалу практично не існує.

Експлуатаційні властивості покриття з гумової крихти

Широта використання такого будматеріалу пояснюється низкою її позитивних робочих якостей, в тому числі здатністю до амортизації, морозостійкістю, мікробіологічною стійкістю та дренажними властивостями.

Гуму вирізняє пружна структура, що амортизує – тож матеріал зводить до мінімуму вірогідність травм унаслідок падінь.

Плитка не змінює структури та вигляду під час низьких температур: навіть – 40°С вона витримує, а хімічно активні зимові реагенти не представляють для неї небезпеки.

Узимку, завдяки своїй пористій структурі, матеріал не стає слизьким, та сприяє швидкому відведенню вологи, виконуючи функцію дренажу.

Сніг зчищати з такого покриття легко, цвіль на грибок на ньому не утворюється, а трава на стиках не проростає.

Не вигорить гумова плитка і на сонці – під час її виробництва використовуються стійкі до дії ультрафіолету барвники.

Ще один важливий аргумент на користь цього інноваційного матеріалу – доступна вартість його самого та монтажних робіт, що передбачають укладання покриття. Не дивно, що плитка з гумової крихти стала сучасною, кращою альтернативою як асфальту, так і бетону.